top of page

Katukuvauskisa ja vuoden kuvaaja väliaikatilanne


Seuran päättäjäisissä tänään, julkaistiin vuoden kuvaaja-kisan väliaikatilanne ja viime viikon katukuvaustapahtuman voittajat. Tehtävänä oli kuvata 1,5 tunnissa kaksi kuvaa ja hyödyntää niissä valokuvan elementtejä, jotka tekevät kuvasta mielenkiintoisen. Kuvia sai kuvata haluamansa määrä, mutta niistä kaksi piti lähettää kisaan vielä samana iltana.

Katukuvauskisan voittaja on Vesa Vainionpää. Kuvassa on hyödynnetty etualan pyöreitä muotoja, jotka johdattavat katsetta taka-alalla olevaan TKL:n siniseen. "Tarinakin kuvasta löytyy", sanoo tuomariston puheenjohtaja Raimo Korpela. "Mitäpä sitä muuta tekisi bussia odotellessa kuin vetää sauhut".

Toisena tehtävänä oli pitää kuvauksen välissä tauko ja ladata kuva tai kaksi someen hastagilla #valokuvausseura. Tämän kisan voitti Anna-Maija Siirtonen kuvalla, joka tallensi tuona ajankohtana näkyneen hienon haloilmiön. Tässäkin kuvassa oli sijoitettu etualalle asioita, joista tunnistaa missä ollaan.

Vuoden kuvaaja-kisan tilanne löytyy kilpailusivuiltamme.

91 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki
bottom of page