top of page

As Oy Ratinantammi lisäsi viihtyvyyttä valokuvatauluilla


As Oy Ratinantammi sijaitsee Tampereella Pyhäjärven rannalla. Taloyhtiössä pohdittiin asumisviihtyvyyden parantamista ja syntyi ajatus sijoittaa tauluja talon läpi kulkevaan katutason rappukäytävään. Taloyhtiömme naistoimikunta oli idean takana ja toteuttajana. Mietimme mistä taulut saisi ja minkälaisia niiden pitäisi olla sekä mikä aihe olisi kiinnostava, sanoo taloyhtiön puheenjohtaja Matti Vaaranmäki. Päädyttiin Tampere-aiheisiin tauluihin ja kuviin tästä lähiseudulta. Otimme yhteyttä Tampereen Valokuvausseuraan kysyäksemme löytyisikö heidän kuvaajiltaan tämän kaltaisia kuvia.

Tampereen valokuvausseura otti heti asiasta kiinni ja suositteli meille seuran jäsenen Mikko Vareksen Tampere-aiheisia valokuvia. Naistoimikunta valitsi kuvat ja valokuvausseura ehdotti taulujen materiaaliksi alumiinikomposiitille prässättyä valokuvaa. Taulut ovat kooltaan 80 x 100 cm ja materiaalivalinnassa ajateltiin näyttävyyden lisäksi paloturvallisuutta. Valokuvausseura toimitti taulut meille avaimet käteen -periaatteella ja itse kiinnitimme ne seinälle. Olemme tyytyväisiä kokonaisuuteen ja niiden hintakin innosti hankkeen toteuttamiseen.

Kuvat: Raimo Korpela


37 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki
bottom of page